//
رفتن به محتوای اصلی
معاملات خودکار در Goldman Sachs

معاملات خودکار در Goldman Sachs

پیش از آغاز فرایند معاملات خودکار و در سال ۲۰۰۰ میلادی در ساختمان مرکزی بانک  Goldman Sachs در شهر نیویورک و در قسمت معاملات سهام، بیش از ۶۰۰ معامله‌گر استخدام شده بودند تا سفارشات خرید و فروش مشتریان بزرگ این بانک را انجام دهند. امروز تنها ۲ معامله‌گر از ۶۰۰ معامله‌گر باقی مانده‌اند.

باقی کار را نرم‌افزارهای معاملات خودکار به عهده گرفته‌اند که توسط ۲۰۰ مهندس نرم‌افزار پشتیبانی می‌شوند. اتفاقی که برای معامله‌گران Goldman Sachs افتاده است، برای باقی معامله‌گران شرکتهای بزرگ وال استریت نیز افتاده و معاملات خودکار جای معاملات دستی که توسط انسانها انجام میشده را گرفته است.

آقای چاوز، مدیر مالی Goldman Sachs، می‌گوید این تغییرات یعنی ماشینی شدن کارهایی که زمانی انسانها در آنها یکه تاز بودند نه تنها در زمینه اجرای معاملات در جریان است، بلکه در باقی زمینه های مالی مانند تبدیل ارز و باقی خطوط کسب و کار تامین سرمایه (Investment Banking) در حال وقوع است.

آقای چاوز، مدیر مالی Goldman Sachs

بر اساس تحقیق موسسه Coalition که در انگلیس واقع است، امروز بیش از ۴۵ درصد درآمد معاملاتِ سهام در جهان توسط ماشین ها ایجاد می‌شود.

متوسط دریافتی سالانه (همراه با مزایا) یک تحلیل‌گر در ۱۵ شرکت تامین سرمایه بزرگ دنیا که Goldman Sachs هم یکی از آنهاست، ۵۰۰ هزار دلار است. این رقم بزرگی است و بر اساس گزارش Coalition 75 درصد هزینه منابع انسانی در شرکت های تامین سرمایه صرف معامله‌گران سهام می‌شود.

کاهش نیروهای گران معاملات سهام باعث شده باقی کارکنان این صنعت بتوانند دریافتی و مزایای بهتری را تجربه کنند.

آقای چاوز می‌گوید الگوریتم های پیچیده معاملاتی همراه با توانایی های یادگیری ماشینی در ابتدا جایگزین معامله هایی شد که قیمت چیزی که معامله می‌شد به راحتی در بازار قابل تشخیص بود (مانند سهام)، که شامل ۶۰۰ معامله گر قدیمی Goldman Sachs بود.

هم اکنون حوزه های معاملاتی پیچیده تر از سهام مانند تبدیل ارز و بازار بدهی که در بازار بورس نیویورک معامله نشده و در بازارهای با شفافیت کمتر معامله می‌شوند نیز در حال خودکار سازی توسط Goldman Sachs هستند.

Goldman Sachs به صورت تجربی دریافته که هر ۴ نفر معامله‌گر را می‌تواند با یک مهندس نرم‌افزار جایگزین کند.

در حدود ۹۰۰۰ نفر که یک سوم نیروهای Goldman Sachs را تشکیل می‌دهند، مهندس کامپیوتر هستند.

قدم بعدی این شرکت بزرگ تامین سرمایه جهانی، خودکار سازی فرایندها و فعالیتهای پیچیده تر مانند فرایند عرضه اولیه سهام در بازار و یا حتی فرایندهای ادغام و تملیک شرکتهاست. متخصصینی که در زمینه ادغام و تملیک مشغول به فعالیت هستند به صورت متوسط ۷۰۰ هزار دلار در سال دستمزد دریافت می‌کنند که از طریق ماشینی سازی فعالیتهای آنان می‌توان صرفه جویی زیادی برای شرکتهای تامین سرمایه ایجاد کرد.

این نوشته ترجمه و خلاصه ایست از مقاله MIT technology review که می‌توانید اصل نوشته را مطالعه نمایید.

برای این نوشته 0 نظر ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا